Dnia 12 kwietnia 2018 roku w naszej szkole, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się pokaz historyczny zaprezentowany przez grupę artystyczną „Rekonstrukto ” pt. „Ku niepodległej”, w którym uczestniczyli uczniowie od klasy 0- VII. Była to dla nas wspaniała lekcja historii „na żywo” upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków w czasie zaborów. Artyści w strojach wojskowych i partyzanckich rozpoczęli opowieść o tym, jak nasi rodacy walczyli o wolność, honor i ojczyznę, począwszy od powstania kościuszkowskiego, utworzenie Legionów Polskich poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, aż do pierwszej wojny światowej. Z uwagą wysłuchaliśmy informacji o sytuacji Polaków pod zaborami i pielęgnowaniu przez nich kultury i sztuki patriotycznej. W czasie pokazu mogliśmy podziwiać stroje żołnierzy i partyzantów z danej epoki- szwoleżera, kosyniera, ułana czy legionisty. Duże wrażenie wywarła na nas zaprezentowana kolekcja broni ,i chociaż były to repliki, to i tak budziły nasz podziw, zwłaszcza chłopców. Odbył się nawet pojedynek na szable, gdzie w jednego z ułanów wcielił się nasz kolega. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o roli marszałka Piłsudskiego, i utworzonych przez niego legionach, w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu zdobyliśmy wiedzę, która z pewnością przyda nam się nie tylko na lekcjach historii. Wiktoria Bobrek, Bartosz Gonciarz, Dominika Michta- kl. VI
W dniu 23 marca dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy III pod opieką swoich wychowawczyń Ewy Reroń, Renaty Bróg i Anny Kubiś wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie pożegnania zimy-powitania wiosny. Z tej okazji dzieci wystąpiły w przedstawieniu pt."Wiosna, ach to Ty!". Następnie przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku.
Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji klasa szósta -pod czujnym okiem wychowawczyni - Pani Doroty Reguckiej przygotowała prezentacje multimedialne na ten temat. Spotkanie, na które zostali zaproszeni uczniowie klas IV,V ,VI i VII, odbyło się w sali komputerowej.
Wspólnie obejrzeliśmy dwie prezentacje. Autorami pierwszej byli Bartosz Gonciarz oraz Szymon Molenda, a drugiej Bartosz Matyjas. Wszyscy uczniowie wysłuchali tych informacji z należytą powagą. Obie prezentacje bardzo się podobały. Osobiście uważam, że była to dla nas bardzo cenna lekcja. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, które nie zawsze zawarte są w podręcznikach historii. Dominika Michta KL.VI
Jak obyczaj stary każe, witają Was gospodarze”- w imieniu Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego uczennica klasy 7 Aleksandra Gądek powitała przybyłych na zabawę choinkową gości, którzy licznie przybyli, by wspólnie z uczniami oraz gronem pedagogicznym spędzić ten wyjątkowy dzień! Zgodnie z tradycją naszej szkoły zabawę karnawałowa poprzedziły występy teatrzyków klasowych z poszczególnych klas oraz grupy kolędniczej „HERODY”. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa kolędnicza „ Herody”, którą od lat prowadzi pani Jolanta Borkowska-Czekaj, a która kultywuje tradycje kolędnicze Naszej Małej Ojczyzny. W tym roku szkolnym grupa Herody zajęła I miejsce w ogólnopolskim przeglądzie grup kolędniczych. Następnie zaprezentowało się przedszkole, grupa pięcio i sześcio latków w przedstawieniu „Straszna zima” pod opieką pani Renaty Bróg. Dla dodania im otuchy przywitano ich gromkimi brawami . Z kolei wystąpiła klasa III pod opieką swojej wychowawczyni pani Anny Kubiś w inscenizacji wierszy Jana Brzechwy. Wychowawczyni klasy IV, pani Mirosława Janus przygotowała wraz ze swoimi uczniami przedstawienie ”Rzepka” Juliana Tuwima . Uczniowie klasy VI wykazali się swoimi zdolnościami aktorskimi w baśni „Świniopas” , którą przygotowali pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Doroty Reguckiej. Klasa V i VII pod okiem wychowawczyni pani Marii Goli zaprezentowała się w inscenizacji „ Kozucha Kłamczucha” . Potem odbyła się wspólna zabawa przy muzyce.
Dzień Babci i Dziadka to prawdziwie wielkie wydarzenie rozpoczynające kalendarzowy rok w przedszkolu i w szkole. To niewątpliwie świetna okazja do tego, by naszych miłych gości uraczyć miłym słowem i sprawić, że na ich twarzach pojawi się uśmiech. 25 stycznia 2018 r. w naszym przedszkolu została zorganizowana uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Wnukowie przygotowali dla nich specjalny program artystyczny, recytowali wiersze śpiewali piosenki i tańczyli. To był niewątpliwie wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek.
Grupa Kolędnicza "Herody" z Janowic zajęła I miejsce w XLVIII Miechowskim oraz XX Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych i I miejsce w Ogólnopolskim Pastuszkowym Kolędowaniu. Gratulujemy!
Uczennica klasy III Emilka Zaręba zajęła 3 miejsce w konkursie plastyczno-literackim "Laurka dla Wisły" na szczeblu wojewódzkim organizowanym przez Filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Gratulujemy!
6-go grudnia w Szkole Podstawowej w Janowicach zapanowała szczególna atmosfera, gdyż - zgodnie z tradycją – gościliśmy Świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły wozem zaprzężonym w parę pięknych koni ( jazda saniami okazała się niemożliwa ze względu na brak śniegu) z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się paczka, którą osobiście wręczał Mikołaj. Było przy tym dużo radości. W tym wyjątkowym dniu „mikołajowe" czapki ozdabiały głowy całej społeczności szkolnej. Grupa przedszkolna oraz uczniowie klasy III zaprezentowali Mikołajowi kilka wierszy i piosenek. Na pożegnanie zaprosili Mikołaja do wspólnego zdjęcia.
W dniu 21 września 2017 r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU . Uprawnionych do głosowania było 48 uczniów z klas III-VII. W głosowaniu oddano 46 głosy , wszystkie były ważne. Przewodniczącą szkoły została Aleksandra Gądek uczennica kl. VII , zastępcą przewodniczącej Mateusz Ogorzały kl .VII , sekretarzem Dominika Michta kl. VI. Opiekunem SU jest pani Mirosława Janus.
Narodowe Swięto Niepodległości w naszej szkole uczczono 10 listopada podczas uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy 6 pod kierunkiem pani Doroty Reguckiej.
19 stycznia uczniowie klas 3-7 wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W programie wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Jana Pawła II; film "Paddington 2" oraz atrakcje w Aquaparku w Krakowie. Zobacz: album&gallery
Tak brzmiały słowa znanej piosenki dla rodziców. Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje: uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. W naszej szkole to święto obchodziliśmy 29 maja 2017r. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III pod opieką swoich wychowawczyń pani Jolanty Borkowskiej –Czekaj , Ewy Reroń ,Patrycji Babiarz oraz Anny Kubiś i Renaty Bróg zaprezentowali swoje umiejętności przed rodzicami. Na tę okoliczność dzieci przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wierze ,śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu części oficjalnej rodzice udali się na słodki poczęstunek.
Justyna Muszyńska zdobyła III miejsce w Powiatowym Konkursie Ortgraficznym "Sherlock Holmes Ortografii" w kategorii klas V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dnia 25 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych”. Organizatorem była Pani Marlena Tekieli- nauczycielka języka niemieckiego. Celem konkursu było przede wszystkim zachęcenie uczniów do aktywnego zdobywania wiedzy na temat krajów, w których język niemiecki jest językiem oficjalnym, ale także kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodów. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie mieli również możliwość zdiagnozowania poziomu własnej wiedzy o innych krajach, rozwijania swoich umiejętności językowych oraz wartości wychowawczych poprzez zdrowe współzawodnictwo. Konkurs cieszył się dużą popularnością, gdyż wzięło w nim udział 18 uczniów z klas IV-VI . Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce: Bartosz Gonciarz (klasa V), II miejsce: Aleksandra Gądek (klasa VI) , III miejsce: Dominika Michta (klasa V), Przemysław Juszczyk (klasa V). Wyróżnienie: Justyna Muszyńska (klasa V) . Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę pocieszenia, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
25 kwietnia 2017r w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie ,odbył się XL Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który jest organizowany przez Polski Związek Motorowy i Komendę Główną Policji. Konkurs składał się z testów teoretycznych - wiedzy o ruchu drogowym i udzielaniu pierwszej pomocy oraz części praktycznej - jazdy rowerem po torze przeszkód. Naszą szkołę reprezentowali Aleksandra Sitkowska , Anna Proszczałkiewicz , Mikołaj Doniec , Mateusz Ogorzały. Nasi zawodnicy zdobyli I miejsce w gminie i 10 w powiecie. Gratulujemy!
Dominika Michta, uczennica klasy 5, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Osobliwości przyrodnicze w parkach narodowych Małopolski". Gratulujemy!
Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczennica klasy 2 naszej szkoły Emilka Zaręba zdobyła wyróżnienie w powiatowym etapie Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” ogłoszonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Praca Emilki pięknie zaprezentowała strażaków-ratowników w działaniach ratowniczych. Gratulujemy!