Nawigacja

  • ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W RZEDSZKOLU

    25 stycznia 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Dziadkowie to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami i rodzicami przygotowały dla nich przedstawienie.

    Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach                      i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci było widać ogromną radość. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość i uśmiech. Następnie dzieci wraz z Babciami zostali zaproszenie na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków.

  • SPEKTAKL "NICK-VICTORIA"

    Dnia 17 stycznia 2023 roku w GBP w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej odbył się spektakl krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA". Uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej w Janowicach i Dziaduszycach obejrzeli widowisko pt. "Nick-Victoria". Tematem spektaklu była opowieść o Weronice, uczennicy, która z powodu braku znajomych, próbuje szukać ich w Internecie. Przedstawienie podejmowało ważny współcześnie problem uzależnień od Internetu. Portale społecznościowe są obecnie miejscem, gdzie młodzież zawiera znajomości, wstawia zdjęcia i udziela informacji na swój temat. Taka poufałość wobec internetowych znajomych niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, o czym przekonała się bohaterka naszego spektaklu. Przybyli na miejsce uczniowie z uwagą i zaciekawieniem wsłuchiwali się w prezentowane widowisko, które mamy nadzieję stanie się przestrogą dla oglądających. 

  • "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

    W dniu 11 stycznia 2023 roku GBP w Słaboszowie z/w Kalinie Wielkiej odwiedziła grupa dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły wraz z wychowawczyniami. Była to pierwsza wizyta dzieci w bibliotece. Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii "Mała Książka-Wielki Człowiek". Wprowadzeniem uczniów w świat biblioteki była pogadanka o roli książki w życiu człowieka. Młodzi czytelnicy z dużą uwagą przysłuchiwali się bibliotekarce, która opowiadała im jakim miejscem jest biblioteka, czemu służy i jak należy się w niej zachowywać. Jak się później okazało nasi mili goście doskonale wiedzieli jak zachowywać się w bibliotece. Następnie uczestnicy projektu zwiedzali pomieszczenia biblioteczne.  "Kącik malucha'' oczarował ich dużą ilością różnorakich zabawek, książeczek oraz innych wymyślnych gadżetów. Dzieci były pod wrażeniem ilości prezentowanych im książek. Pod koniec spotkania maluchy ochoczo malowały wydrukowane kolorowanki oraz bawiły  w kąciku malucha. Końcowym i najważniejszym etapem wizyty oprócz wiedzy praktycznej było otrzymanie przez dzieci wyprawki czytelniczej przygotowanej przez Instytut Książki, w skład której wchodziły : książeczka, zakładka oraz karta małego czytelnika

  • KONKURS KOLĘD

    Z okresem Bożego Narodzenia łączy się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie kolęd. Nawiązując do tego starego zwyczaju, w naszej szkole 22 grudnia 2022 r. odbyło się wspólne kolędowanie. Rozpoczęła go grupa najmłodszych uczniów z oddziałów przedszkolnych. Każdy z przedszkolaków- przede wszystkim za odwagę - dostał świąteczny upominek. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w konkursie kolęd i pastorałek. Jego celem jest popularyzacja świątecznego kolędowania, rozbudzanie zainteresowania muzyką oraz stwarzanie okazji do rozwoju zdolności muzycznych występujących .Uczestnicy konkursu występowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze II i III, klasy starsze: IV, V, VIII. Wykonawców oceniało jury w składzie: pani Dorota Regucka , pani Grażyna Lewinowska , Dawid Kielian - Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Kryteria oceniania były następujące: melodia, znajomość słów, zgodność śpiewu z akompaniamentem, ogólne wrażenie artystyczne. W kategorii klas młodszych: I miejsce zdobyła Zosia Gwiazda , II miejsce – Julia Pawłowska , III miejsce – duet Karolina Pawlak i Amelka Kwiecień, wyróżnienie otrzymał Antoni Klimczyk. Wśród uczniów klas starszych najlepiej zaprezentowali swoje zdolności muzyczne: Julia Rausińska I miejsce, Gabrysia Szafirska II miejsce, III miejsce Zosia Stryjska, Ola Pilawska otrzymała wyróżnienie. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nagrody dla wszystkih uczestników zafundowała Rada Rodziców. Szczęścia na Nowy Rok dzięki takiemu kolędowaniu na pewno nie zabraknie .

     


     

  • Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie.......

    Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie.......

    6 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich dzieci - małych i dużych, ponieważ oczekują, że w tym dniu ktoś przeobrazi się  w Św. Mikołaja i sprawi im miłą niespodziankę w postaci prezentu. Dzień ten potocznie zwany jest Mikołajkami i jest tradycyjnie obchodzony w naszej szkole. Wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej i z niecierpliwością oczekiwali gościa. Wreszcie rozległ się dzwonek i Św. Mikołaj pojawił się w asyście swoich pomocników. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać. Zazwyczaj przyjeżdża saniami, ale w tym roku z powodu braku śniegu, musiał wybrać inny środek lokomocji – samochód. W drodze utknął w korku i stąd jego spóźnienie. Po radosnych powitaniach,  dzieci z „zerówki” z wielkim zaangażowanie zaśpiewały piękną piosenkę, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie jeszcze wspólne zdjęcie. I pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!! Dziękujemy Panu Adamowi Greleckiemu - Prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los i Radzie Rodziców za przygotowanie paczek dla dzieci.

  • Uczniowie klas IV, V i VIII odwiedzili groby żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej na cmentarzu w Słaboszowie, zapalając na nich znicze.

  • WYCIECZKA DO OBOZU ZAGŁADY W OŚWIĘCIMIU

    WYCIECZKA DO OBOZU ZAGŁADY W OŚWIĘCIMIU

    28 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą punktualnie o 5.30. Wyjechaliśmy w drogę o godzinie 6.00. Podróż minęła bardzo szybko.  Po opuszczeniu autokaru ruszyliśmy pieszo. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki.
    Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka (a nawet kilkanaście) godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiały obrazy przedstawiające życie w obozie, oraz zdjęcia więźniów.  Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie, w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy” oraz w pomieszczeniu gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem którym zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. 
    Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Został zbudowany przez więźniów obozu. Ludzi przywożono pociągami, a kiedy wysiedli na rampie za bramą dokonywano ich selekcji. Ludzi wybranych w czasie selekcji na śmierć – mężczyzn , kobiety i dzieci – esesmani eskortowali do komór gazowych. Byliśmy również w jednym z baraków w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Były w nim trzy piętrowe prycze. W obiektach brakowało zaplecza sanitarnego, odchody gromadzono w wiadrach. Ponadto w barakach często panowała wilgoć, a ogromnym problemem dla więźniów były wszy i szczury. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach często wybuchały epidemie chorób zakaźnych.
    Po wyjściu z muzeum udaliśmy się autobusem w stronę domu.
    Według mnie obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie. Myślę, że każdy z nas zapamięta tę lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”

  • Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

    Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. 200 lat temu w 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka”, „Świteź”, „Lilie” - bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury.

    Na spotkaniu 21 października uczniowie naszej szkoły czytali w/w ballady. Klasa czwarta zaprezentowała „Powrót taty”, klasa piąta balladę „Pani Twardowska” oraz „Świteziankę” i klasa 8 „Romantyczność”. W spotkaniu udział wzięli także rodzice. Specjalnym gościem był Pan Adam Grelecki, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los, który przedstawił uczestnikom spotkania cele i działalność Stowarzyszenia. Uczniowie, w podziękowaniu za zasponsorowanie wycieczki do Pacanowa, wręczyli Gościowi obraz wykonany przez uczennicę naszej szkoły Emilię Zarębę.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    7 października w naszej szkole obchodzono XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą sprawdzali czy społeczność szkolna zna tabliczkę mnożenia. Każdy chętny brał udział w sprawdzaniu tabliczki mnożenia w formie ustnej (odpowiadając na 5 wylosowanych pytań) i w formie pisemnej (w ciągu 4 minut udzielając odpowiedzi na 75 pytań dotyczących działań w zakresie 100). W części pisemnej najlepszymi okazali się: Sophie Stryjska - kl.5 i Wiktoria Kołodziejczyk - kl. 8 . Część ustną wszyscy zaliczyli uzyskując tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia”. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Opiekunami przedsięwzięcia były Mirosława Janus i Halina Schab.

  • POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

    POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

     

    „Jeśli chcesz zmienić przyszłość, cofnij się i powróć do przeszłości. Podróż w czasie otworzy Ci oczy i inaczej spojrzysz na swoje życie”.

    To motto towarzyszyło uczniom podczas oglądania musicalu dydaktycznego w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego FORTE. Przedszkolaki i dzieci klasy II i III obejrzały spektakl „Dzwonnik z Notre Dame". Natomiast starsi spektakl „Powrót do przeszłości”, w którym Marysia, główna bohaterka, zadaje sobie pytanie, kim chciałaby zostać w przyszłości. W swojej podróży spotyka sławne postaci z przeszłości. Czy Maria Skłodowska – Curie „może ocalić” twoją babcię. Czy Mikołaj Kopernik byłby pierwszym youtuberem? Czy Adam Mickiewicz lub Juliusz Słowacki, jednocześnie wliczani do panteonu największych wieszczów narodowych, mogliby stanąć na scenie z najbardziej znanym hip-hopowcem lub raperem?. W musicalu młody widz mógł zobaczyć, w jaki sposób może poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć, że to co zrobi teraz może mieć odzwierciedlenie w przyszłości. Wzruszające i ekscytujące widowisko muzyczne z elementami dobrego humoru, o SŁAWNYCH RODAKACH i ich zaistnieniu w historii, nauce oraz poezji

  • IV Edycja Sprzątamy Dla Polski

    IV Edycja Sprzątamy Dla Polski

    Z powodu deszczowej pogody dopiero 6 października 2022 roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski wzięli udział uczniowie klas II – VIII oraz przedszkolaki. Po zakończonej akcji odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

  • Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej

    W dniu 27.09.2022 r. uczniowie klasy drugiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej. Obejrzeli przedstawienie pt. "Szkoła Pana Kleksa" w wykonaniu teatru "Blaszany Bębenek" z Krakowa. "Szkoła Pana Kleksa" to historia dwunastoletniego niesfornego Adasia, który za namową szpaka Mateusza zostaje umieszczony w szkole. Tam poznaje Pana Kleksa, który wprowadza go w świat nauki. Dzięki temu Adasia czeka wiele niezapomnianych przygód. W czasie przedstawienia dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych – imitacja przyrządzania jedzenia wraz z Panem Kleksem, szukanie piegów itp. Taka forma przedstawienia bardzo im się podobała. Po przerwie nastąpił czas na quizy literackie. Dzieci mogły wykazać się umiejętnościami w czytaniu i znajomości dziecięcych utworów literackich. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane.

  • Dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023

  • W Pacanowie kozy kują więc koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa....” Kornel Makuszyński

    W Pacanowie kozy kują więc koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa....”                                      Kornel  Makuszyński

    27 sierpnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach wybrali się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Oczekiwanym momentem było udanie się do świata bajek. Oglądając kolejne wystawy ekspozycji ,,Bajkowy świat’’ dzieci odbyły niezwykłą podróż , w której pośrednikiem między światem bajek a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzić wyobraźnię i zaangażować dziecko do aktywnego zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend.  Za szybami pędzącego pociągu dzieci oglądały niezwykłe bajkowe miejsca: w wodzie, w kopalni, na lądzie i w kosmosie. Tam rozpoznawały znane postacie: Muminki, trole, smoki, ośmiornice, syreny, krasnale i Koziołka  Matołka. Uczniowie podziwiali także bajkowy i różnokolorowy ogród pełen kwiatów. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zakup pamiątek i odpoczynek w ogrodzie, gdzie dzieci wspaniale bawiły się na placu zabawWycieczka wszystkim bardzo się podobała. Zadowoleni wróciliśmy do domu. Dziękujemy naszemu sponsorowi Panu Adamowi Greleckiemu za sfinalizowanie wycieczki.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

    Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września (czwartek) odbędzie się według harmonogramu:

    godz. 8.00 - msza św. w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Słaboszowie;

    godz. 9.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Janowicach.

    Odwóz po mszy św. do Szkoły w Janowicach autobusem szkolnym. Dowozy w tym dniu: dowozy 2022/2023

  • POWITANIE WIOSNY

    W piątek, 25 marca 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy 1 Dzień Wiosny. Przyjście nowej pory roku było doskonałą okazją do uzmysłowienia dzieciom jak wiele bogactw niesie ze sobą budząca do życia przyroda. Z tej okazji klasa 1 przygotowała przedstawienie. Uczniowie rozpoczęli od tańca do muzyki Vivaldiego pt. Wiosna. Następnie recytowali wiersze. Nie zabrakło też  piosenek, do których dołączyły przedszkolaki i klasy 3 i 4. Wspólnie śpiewali min: "Maszeruje wiosna", "Kiedy wiosna przyjdzie do nas", "Wszystko kwitnie wkoło".  W tym dniu dzieci ubrane były na zielono i miały przygotowane już wcześniej kwiatuszki. Pojawiły się żabki, bociany niedźwiedź, biedronka, zajączek, myszka i sowa. Klasy starsze obchodziły ten dzień bez plecaka. Zamiast w plecakach uczniowie przynieśli książki w koszykach lub w walizkach. Na koniec zadawane były zagadki. Oczywiście bez problemu wszystkie dzieci odpowiadały na zadawane pytania. Następnie barwnym korowodem ruszyliśmy na dwór by pożegnać zimę. Tego dnia nie zabrakło radosnych okrzyków " Żegnaj zimo, witaj WIOSNO!"

  • LEKCJA MUZYKI

    W dniu 18.03.2022 odbyło się w naszej szkole spotkanie z muzykiem ludowym, animatorem i dokumentalistą folkloru muzycznego z Działoszyc Adamem Kocerbą. Podczas spotkania pan Adam opowiedział o historii muzyki ludowej na naszym terenie, zaprezentował nam instrumenty, na których wygrywano oberki. Na spotkanie pan Adam przyniósł 27 instrumentów, które zgromadził w swojej kolekcji i prezentował grę na niektórych z nich. Najdłużej grał na harmonii i akordeonie. Grane utwory bardzo nam się podobały. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się też o działającej kapeli na naszym terenie, która bierze udział w imprezach i konkursach organizowanych na terenie Polski. Wysłuchaliśmy kilka utworów. To była bardzo ciekawa lekcja muzyki na żywo. 

  • Godziny wyjazdu na basen i powrotu z wyznaczonych przystanków uczniów Szkoły Podstawowej w Janowicach uczestniczących w projekcie „Już pływam” w dniu 02.04.2022 r.

    Godzina wyjazdu na basen z wyznaczonego przystanku 02.04.2022 r.:

    08.00 – parking przy Szkole Podstawowej w Dziaduszycach;

    08.04 – Rzemiędzice (przystanek);

    08.07 – Święcice (remiza OSP); 

    08.10 – Ilkowice (droga do Święcic);

    08.12 – Janowice (przystanek); 

    08.14 – Śladów (przystanek);

    08.15 – Śladów (figurka); 

    08.17 – Kalina Wielka (przystanek obok KBS)

    Godzina powrotu z basenu:

    11.45 – Kalina Wielka (przystanek obok KBS); 

    11.48 – Śladów (figurka);

    11.49 – Śladów (przystanek); 

    11.51 – Janowice (przystanek);

    11.53 – Ilkowice (droga do Święcic); 

    11.55 – Święcice (remiza OSP);

    11.58 – Rzemiędzice (przystanek); 

    12.00 – parking przy Szkole Podstawowej w Dziaduszycach;

     

     

  • POMAGAMY!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w JANOWICACH
    Janowice 50
    32-218 Słaboszów
  • (041)3846001
    e-mail: spjanowice1@wp.pl

Galeria zdjęć