28 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. Wszyscy zebraliśmy się przed szkołą punktualnie o 5.30. Wyjechaliśmy w drogę o godzinie 6.00. Podróż minęła bardzo szybko. Po opuszczeniu autokaru ruszyliśmy pieszo. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka (a nawet kilkanaście) godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiały obrazy przedstawiające życie w obozie, oraz zdjęcia więźniów. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie, w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy” oraz w pomieszczeniu gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem którym zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Został zbudowany przez więźniów obozu. Ludzi przywożono pociągami, a kiedy wysiedli na rampie za bramą dokonywano ich selekcji. Ludzi wybranych w czasie selekcji na śmierć – mężczyzn , kobiety i dzieci – esesmani eskortowali do komór gazowych. Byliśmy również w jednym z baraków w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Były w nim trzy piętrowe prycze. W obiektach brakowało zaplecza sanitarnego, odchody gromadzono w wiadrach. Ponadto w barakach często panowała wilgoć, a ogromnym problemem dla więźniów były wszy i szczury. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach często wybuchały epidemie chorób zakaźnych.
Po wyjściu z muzeum udaliśmy się autobusem w stronę domu. Według mnie obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie. Myślę, że każdy z nas zapamięta tę lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”
Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. 200 lat temu w 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka”, „Świteź”, „Lilie” - bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury.
Na spotkaniu 21 października uczniowie naszej szkoły czytali w/w ballady. Klasa czwarta zaprezentowała „Powrót taty”, klasa piąta balladę „Pani Twardowska” oraz „Świteziankę” i klasa 8 „Romantyczność”. W spotkaniu udział wzięli także rodzice. Specjalnym gościem był Pan Adam Grelecki, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los, który przedstawił uczestnikom spotkania cele i działalność Stowarzyszenia. Uczniowie, w podziękowaniu za zasponsorowanie wycieczki do Pacanowa, wręczyli Gościowi obraz wykonany przez uczennicę naszej szkoły Emilię Zarębę.
7 października w naszej szkole obchodzono XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą sprawdzali czy społeczność szkolna zna tabliczkę mnożenia. Każdy chętny brał udział w sprawdzaniu tabliczki mnożenia w formie ustnej (odpowiadając na 5 wylosowanych pytań) i w formie pisemnej (w ciągu 4 minut udzielając odpowiedzi na 75 pytań dotyczących działań w zakresie 100). W części pisemnej najlepszymi okazali się: Sophie Stryjska - kl.5 i Wiktoria Kołodziejczyk - kl. 8 . Część ustną wszyscy zaliczyli uzyskując tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia”. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Opiekunami przedsięwzięcia były Mirosława Janus i Halina Schab.
„Jeśli chcesz zmienić przyszłość, cofnij się i powróć do przeszłości. Podróż w czasie otworzy Ci oczy i inaczej spojrzysz na swoje życie”.
To motto towarzyszyło uczniom podczas oglądania musicalu dydaktycznego w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego FORTE. Przedszkolaki i dzieci klasy II i III obejrzały spektakl „Dzwonnik z Notre Dame". Natomiast starsi spektakl „Powrót do przeszłości”, w którym Marysia, główna bohaterka, zadaje sobie pytanie, kim chciałaby zostać w przyszłości. W swojej podróży spotyka sławne postaci z przeszłości. Czy Maria Skłodowska – Curie „może ocalić” twoją babcię. Czy Mikołaj Kopernik byłby pierwszym youtuberem? Czy Adam Mickiewicz lub Juliusz Słowacki, jednocześnie wliczani do panteonu największych wieszczów narodowych, mogliby stanąć na scenie z najbardziej znanym hip-hopowcem lub raperem?. W musicalu młody widz mógł zobaczyć, w jaki sposób może poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć, że to co zrobi teraz może mieć odzwierciedlenie w przyszłości. Wzruszające i ekscytujące widowisko muzyczne z elementami dobrego humoru, o SŁAWNYCH RODAKACH i ich zaistnieniu w historii, nauce oraz poezji
Z powodu deszczowej pogody dopiero 6 października 2022 roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski wzięli udział uczniowie klas II – VIII oraz przedszkolaki. Po zakończonej akcji odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.
W dniu 27.09.2022 r. uczniowie klasy drugiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej. Obejrzeli przedstawienie pt. "Szkoła Pana Kleksa" w wykonaniu teatru "Blaszany Bębenek" z Krakowa. "Szkoła Pana Kleksa" to historia dwunastoletniego niesfornego Adasia, który za namową szpaka Mateusza zostaje umieszczony w szkole. Tam poznaje Pana Kleksa, który wprowadza go w świat nauki. Dzięki temu Adasia czeka wiele niezapomnianych przygód. W czasie przedstawienia dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych – imitacja przyrządzania jedzenia wraz z Panem Kleksem, szukanie piegów itp. Taka forma przedstawienia bardzo im się podobała. Po przerwie nastąpił czas na quizy literackie. Dzieci mogły wykazać się umiejętnościami w czytaniu i znajomości dziecięcych utworów literackich. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane.
27 sierpnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach wybrali się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Oczekiwanym momentem było udanie się do świata bajek. Oglądając kolejne wystawy ekspozycji ,,Bajkowy świat’’ dzieci odbyły niezwykłą podróż , w której pośrednikiem między światem bajek a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzić wyobraźnię i zaangażować dziecko do aktywnego zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend. Za szybami pędzącego pociągu dzieci oglądały niezwykłe bajkowe miejsca: w wodzie, w kopalni, na lądzie i w kosmosie. Tam rozpoznawały znane postacie: Muminki, trole, smoki, ośmiornice, syreny, krasnale i Koziołka Matołka. Uczniowie podziwiali także bajkowy i różnokolorowy ogród pełen kwiatów. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zakup pamiątek i odpoczynek w ogrodzie, gdzie dzieci wspaniale bawiły się na placu zabaw. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Zadowoleni wróciliśmy do domu. Dziękujemy naszemu sponsorowi Panu Adamowi Greleckiemu za sfinalizowanie wycieczki.
Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września (czwartek) odbędzie się według harmonogramu:
godz. 8.00 - msza św. w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Słaboszowie;
godz. 9.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Janowicach.
Odwóz po mszy św. do Szkoły w Janowicach autobusem szkolnym. Dowozy w tym dniu: dowozy 2022/2023
W piątek, 25 marca 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy 1 Dzień Wiosny. Przyjście nowej pory roku było doskonałą okazją do uzmysłowienia dzieciom jak wiele bogactw niesie ze sobą budząca do życia przyroda. Z tej okazji klasa 1 przygotowała przedstawienie. Uczniowie rozpoczęli od tańca do muzyki Vivaldiego pt. Wiosna. Następnie recytowali wiersze. Nie zabrakło też piosenek, do których dołączyły przedszkolaki i klasy 3 i 4. Wspólnie śpiewali min: "Maszeruje wiosna", "Kiedy wiosna przyjdzie do nas", "Wszystko kwitnie wkoło". W tym dniu dzieci ubrane były na zielono i miały przygotowane już wcześniej kwiatuszki. Pojawiły się żabki, bociany niedźwiedź, biedronka, zajączek, myszka i sowa. Klasy starsze obchodziły ten dzień bez plecaka. Zamiast w plecakach uczniowie przynieśli książki w koszykach lub w walizkach. Na koniec zadawane były zagadki. Oczywiście bez problemu wszystkie dzieci odpowiadały na zadawane pytania. Następnie barwnym korowodem ruszyliśmy na dwór by pożegnać zimę. Tego dnia nie zabrakło radosnych okrzyków " Żegnaj zimo, witaj WIOSNO!"
W dniu 18.03.2022 odbyło się w naszej szkole spotkanie z muzykiem ludowym, animatorem i dokumentalistą folkloru muzycznego z Działoszyc Adamem Kocerbą. Podczas spotkania pan Adam opowiedział o historii muzyki ludowej na naszym terenie, zaprezentował nam instrumenty, na których wygrywano oberki. Na spotkanie pan Adam przyniósł 27 instrumentów, które zgromadził w swojej kolekcji i prezentował grę na niektórych z nich. Najdłużej grał na harmonii i akordeonie. Grane utwory bardzo nam się podobały. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się też o działającej kapeli na naszym terenie, która bierze udział w imprezach i konkursach organizowanych na terenie Polski. Wysłuchaliśmy kilka utworów. To była bardzo ciekawa lekcja muzyki na żywo.
Godzina wyjazdu na basen z wyznaczonego przystanku 02.04.2022 r.:
08.00 – parking przy Szkole Podstawowej w Dziaduszycach;
08.04 – Rzemiędzice (przystanek);
08.07 – Święcice (remiza OSP);
08.10 – Ilkowice (droga do Święcic);
08.12 – Janowice (przystanek);
08.14 – Śladów (przystanek);
08.15 – Śladów (figurka);
08.17 – Kalina Wielka (przystanek obok KBS)
Godzina powrotu z basenu:
11.45 – Kalina Wielka (przystanek obok KBS);
11.48 – Śladów (figurka);
11.49 – Śladów (przystanek);
11.51 – Janowice (przystanek);
11.53 – Ilkowice (droga do Święcic);
11.55 – Święcice (remiza OSP);
11.58 – Rzemiędzice (przystanek);
12.00 – parking przy Szkole Podstawowej w Dziaduszycach;
„Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,
Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta.
Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie,
Smutno by było bez Was na świecie.
Uczycie kochać, być dobrym, uczciwym,
Życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym”.
10 lutego 2022 r. grupa przedszkolna pod kierunkiem Pani Renaty Bróg obchodziła Dzień Babci i Dziadka, a 17 lutego 2022 r. odbyła się uroczystość w młodszej grupie przedszkolnej u Pani Ewy Reroń i Pani Moniki Szot. Niestety z powodu pandemii dzieci nie mogły gościć dziadziusiów w Szkole pomimo, iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno – miłość babci i dziadka, za którą dzieci chciały serdecznie podziękować. Jak co roku seniorzy mogli spodziewać się pięknie wyrecytowanych wierszyków, zaśpiewanych piosenek oraz wykonanych przez maluchów prezentów. Doświadczenia te pozwoliły jeszcze bardziej docenić jak wielkim skarbem jest Babcia i Dziadek. Obie grupy zaprezentowały się bez udziału publiczności. Na koniec przedszkolaki wspólnie złożyli życzenia swoim dziadziusiom. Występy zostały uwiecznione w specjalnej sesji zdjęciowej oraz transmisji video. W ten oto sposób wnukowie wyrazili wdzięczność i szacunek swoim Babciom i Dziadkom.
Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie powrócili do zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji.
W oczekiwaniu na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Pragniemy przeżyć świąteczne chwile w pokoju, wzajemnej bliskości życząc sobie wszystkiego, co najlepsze. Boże Narodzenie to święta poprzedzone miłością wigilijnego wieczoru, czarem choinki i kolędy oraz nadziei. 17 grudnia 2021 roku cała szkoła rozbrzmiewała kolędami w wykonaniu przedszkolaków i uczniów klas 1-4. Tradycyjne klasowe spotkania przy stole wigilijnym odbyły się wcześniej. Pomimo obostrzeń sanitarnych i czekającej nas nauki zdalnej panowała atmosfera wzajemnej życzliwości i radości.
Dnia 10 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I- VIII, przedszkolaki oraz grono pedagogiczne wraz z dyrektorem szkoły. Uczniowie klas IV i VII przygotowali na tę okoliczność uroczysty montaż słowno- muzyczny pt. „Ta, co nie zginęła”, na który złożyły się wiersze, pieśni patriotyczne oraz krótki rys historyczny mówiący o drodze Polaków do niepodległości. Po części oficjalnej, przy akompaniamencie muzycznym, miał miejsce mini recital najpopularniejszych pieśni legionowych przygotowany przez uczniów klasy III. Do chóru przyłączyli się także uczestnicy spotkania, co świadczy o tym, że pamięć narodowa i patriotyczna tradycja jest ciągle „żywa” i kultywowana przez młodzież.
29 października 2021 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Był to wyjątkowy dzień dla dzieci jak i rodziców. Na ślubowanie przybyli zaproszeni goście : Wójt Gminy Słaboszów - Marta Vozsnak, Przewodniczący Rady Gminy Słaboszów - Jerzy Pilawski, Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Kalinie Wielkiej - Dorota Klimczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców- Monika Kwiecień, Dyrektor Szkoły- Janusz Schab. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości. Najpierw jednak musieli zaprezentować swój program artystyczny. Wykazali się umiejętnością recytacji wierszy, rytmicznie tańczyli, a także pięknie śpiewali piosenki. Następnie pierwszaki ślubowali: kochać ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, dbać o dobre imię swojej szkoły i klasy. Po złożeniu ślubowania dyrektor Szkoły pan Janusz Schab dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia uczniowie otrzymali prezenty, pamiątkowe dyplomy, a także upominki przygotowane przez kolegów starszych klas. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Janowicach zostali przyjęci: Amadeusz Binkowski, Klaudia Bogacz, Zofia Gwiazda, Gabriela Horyń, Amelia Kwiecień, Natan Markiewicz, Karolina Pawlak, Filip Pieronek, Kacper Włodarczyk, Ksawery Zaręba. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce oraz jak najlepszych ocen na pierwszym świadectwie szkolnym. Pamiętajcie, że SZKOŁA to najpiękniejszy czas w życiu każdego ucznia.
Uczniowie klasy 4, 7 i 8 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego, Bochni i Nowego Wiśnicza w dniach 27 i 28 września 2021 roku w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wycieczka obejmowała dwa dni z noclegiem w Kopalni Soli w Bochni. Uczniowie poznali ciekawą historię zamku w Pieskowej Skale i podziwiali Maczugę Herkulesa. Zwiedzili Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Ojcowskiego Parku Narodowego, Jaskinię Nietoperzy. Wielką atrakcją był nocleg w Kopalni Soli w Bochni oraz jej wieczorne zwiedzanie. Drugi dzień też był pełen atrakcji. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Motyli – ciekawa lekcja przyrodnicza oraz zwiedzili zamek w Nowym Wiśniczu z wieloma ciekawostkami historycznymi.