Nawigacja

Dla rodziców

Informacja dla mieszkańców Gminy Słaboszów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Informacja dla mieszkańców Gminy Słaboszów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

 

 

            Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie

lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające je na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność – w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Zjawisko przemocy nie jest jednoznaczne. Wyróżniamy kilka rodzajów przemocy i każdy

z nich ma swoje charakterystyczne wyznaczniki, chociaż wiele elementów jest wspólnych, m.in. to, że każda forma przemocy powoduje ból, cierpienie, zawsze narusza prawa i dobra osobiste ofiary.

Najczęstsze formy przemocy w rodzinie to:

- przemoc fizyczna (bicie, popychanie, kopanie, duszenie, bicie przedmiotami, parzenie, policzkowanie..),

- przemoc psychiczna (wyśmiewanie, szydzenie, lżenie, okazywanie braku uczuć i szacunku,  poddawanie stałej krytyce, kontrolowanie i ograniczanie kontaktu z bliskimi..),

- przemoc seksualna (wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, demonstrowanie zazdrości..),

- przemoc ekonomiczna (odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, okradanie, zaciąganie kredytów

i zmuszanie do zaciągania pożyczek..),

- zaniedbanie (niezaspokajanie potrzeb fizycznych i emocjonalnych – niedożywienie, chłód emocjonalny, obojętność..).

Ofiarami przemocy mogą być: współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne. Osoby będące ofiarami przemocy przeważnie są: słabe fizycznie, psychicznie, o niskim poczuciu wartości, często

są zależne od sprawcy.  Osoby te potrzebują dużo czasu, aby odbudować świadomość swojej wartości, jeśli przez lata była poniżane i wykorzystywane.

            Aby przeciwstawić się zjawisku przemocy w rodzinie oraz zmniejszyć jej negatywne następstwa w życiu rodzinnym i społecznym w Gminie Słaboszów został opracowany

i przyjęty do realizacji uchwałą Nr XII/77/08 Rady Gminy w Słaboszowie z dnia 29 lutego 2008r.  - Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Słaboszów na lata 2008-2013. W celu prawidłowej realizacji i koordynacji zadań wynikających z tego Programu Wójt Gminy Słaboszów Zarządzeniem Nr Or.0050.139.2011 z dnia 30 września 2011r. powołał Zespół Interdyscyplinarny w Słaboszowie, który pracuje z rodzinami dotkniętymi przemocą domową.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie, zarządzeniem Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słaboszowie Nr 7/10        z dnia 15 czerwca 2010r. utworzony został Punkt Informacji Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Gminie Słaboszów.

Jest on czynny 2 razy w tygodniu: w środę oraz w  piątek, w tym 1 razy po godzinach pracy Ośrodka tj. piątek od godz. 15.30 do godz. 17.30. Dyżury pełnią pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słaboszowie oraz dzielnicowy Posterunku Policji w Racławicach, który dyżuruje raz w miesiącu dwie godziny, w pierwszy piątek miesiąca. Siedzibą tego Punktu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słaboszowie: Słaboszów 57, pok. Nr 10. Informacja o Punkcie umieszczona jest na stronie internetowej gminy:

www. slaboszow.pl.

Osoby dotknięte przemocą w rodzinie z Gminy Słaboszów, która na swoim terenie   nie posiada specjalistycznych poradni w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mogą korzystać z porad specjalistów: psychologa, prawnika, terapeuty i policjanta w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Miechowie, w następujących dniach i godzinach:

 

prawnik            - wtorek, piątek   od godz. 15.15 do godz. 19.15,

psycholog          - wtorek               od godz. 14.00 do godz. 16.00,

terapia rodzin  - wtorek               od godz. 16.00 do godz. 20.00,

                           - piątek                od godz. 16.00 do godz. 20.00.

 

W ramach działania powyższego Punktu można również skorzystać z telefonu zaufania

-  (041) 38 -34-100, który jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 17.00 do 19.00,

jak również z porad funkcjonariusza Policji, który przyjmuje osoby zainteresowane

w Komendzie Powiatowej Policji w Miechowie, ul. Prusa 3, tel. 41/38-22-200.

Gmina Słaboszów częściowo dofinansowuje koszty utrzymania Punktu Interwencji Kryzysowej w Miechowie ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słaboszowie, dlatego też mieszkańcy naszej gminy dotknięci problemem przemocy w rodzinie, mogą korzystać z jego usług.

 

Osoby doznające  przemocy domowej, w celu uzyskania pomocy mogą powiadomić:

- Posterunek Policji w Racławicach tel. 41/38-44-007,

- Komendę Powiatową Policji w Miechowie tel. 41/38-22-200; tel. 41/38-22-213,

- Prokuraturę Rejonową w Miechowie tel. 41/38-31-632; 41/38-30-835,

- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słaboszowie tel. 41/38-11-614.

 

Informacje o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umieszczane są w prasie regionalnej, przedstawiane są w szkołach na  terenie gminy Słaboszów, wywieszone są także  

na tablicach informacyjnych Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Słaboszowie, przekazywane są również do prasy lokalnej (Kwartalnik samorządowy „Nasza Gmina Słaboszów” oraz Gazetka szkolna „ Z życia gminy i szkoły”), a także umieszczone zostały na stronie internetowej Gminy Słaboszów: www.slaboszow.pl.

            Wszystkie wymienione powyżej działania instytucji państwowych i samorządowych, dają możliwość przeciwdziałania i ograniczania przemocy w rodzinie, a ofiarom tego zjawiska – możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy i wsparcia ze strony tych instytucji.

 

Słaboszów, 2014-02-10.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w JANOWICACH
    Janowice 50
    32-218 Słaboszów
  • (041)3846001
    e-mail: spjanowice1@wp.pl

Galeria zdjęć