Dzieje szkoły do 1989 roku...

Szkoła Podstawowa w Janowicach rozpoczęła swą pracę dnia 1 września 1953 roku jako szkoła 5-klasowa, licząca 41 uczniów.

W roku szkolnym 1956/1957 szkoła liczyła 65 uczniów. Od półrocza pracę w szkole zaczyna p. Helena Krochaml. W dniu 20 stycznia odbyła się choinka noworoczna, na której została przestawiona sztuka dziecięca Jana Brzechwy pt. „Wagary”. W dniu 1 kwietnia dzieci sadziły las we Włodzimierce. W dniu 1 maja szkoła wzięła udział w obchodach Święta Pracy w Święcicach.

Od 1957 roku  funkcjonowała jako szkoła 6-klasowa.  W tym roku szkolnym klasy V i VI odbyły,  prócz bliższych wycieczek w najbliższą okolicę, wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.

Od 1958 roku jako 7-klasowa. W 1958r. liczba uczniów zwiększyła się do 89. „W wakacje wybudowano studnię kosztem ok. 8 tys. Złotych.” Podczas wakacji w miesiącu sierpniu 1959r. Janowice odwiedzili archeologowie. W sadzie Piotra Białego odkryli oni urny z okresu kultury Łużyckiej.  W tym roku szkolnym kierownik szkoły prowadził Kółko Fotograficzne, do którego należeli uczniowie klasy VII. W miesiącu grudniu została zorganizowana w szkole Spółdzielnia Uczniowska, która w krótkim czasie stała się najlepiej pracującą organizacją w tutejszej szkole. Opiekunką jej była p. Strontkiewicz. W spółdzielni można było nabyć przybory szkolne oraz słodycze, jak również oddać butelki na skup. W szkole istniała również Szkolna Kasa Oszczędności, której opiekunem był kierownik szkoły. Obok tych organizacji istniały również: PCK, Szkolne Koło Budowy Szkół Tysiąclecia oraz Koło Odbudowy Warszawy.

W roku szkolnym 1959/60 liczba uczniów w szkole wyniosła 93. W dniu 28 lutego Kółko Artystyczno- Świetlicowe wstawiło sztukę dziecięcą „Grajek i Królewna”. Natomiast Spółdzielnia Uczniowska wzięła udział w konkursie o tytuł najlepszej spółdzielni naszego województwa, gdzie zajęła I miejsce, zdobywając oprócz dyplomów cenne nagrody w postaci: aparatu fotograficznego i innych.  W ramach obchodów 1000-lecia państwa polskiego dzieci naszej szkoły w dniach25 kwietnia i 4 maja zasadziły ok. 50 a lasu.

W roku szkolnym 1960/61… W miesiącu styczniu przedstawiciele Spółdzielni Uczniowskiej wyjechali na trzy dni do Warszawy . W marcu Spółdzielnię Uczniowską  odwiedziło dwoje reporterów „śląskiej” Panoramy.

1961/62 Liczba uczniów w szkole wyniosła 83. W sierpniu odbyła się coroczna uroczystość ku czci poległych w pacyfikacji w r. 1944. Obecny był jak zawsze pułkownik Norbert Michta i pierwszy raz od r. 1953 przedstawiciel  KP.PZPR z Miechowa.

1962/63 Do grona pedagogicznego dołączyła nowa nauczycielka p. Zofia Gąsiorek. Natomiast jesienią został wybudowany śmietnik.

1963/64 W 20-tą rocznicę pacyfikacji Janowic ustawiono kamień upamiętniający tamte wydarzenia, przy drodze, na terenie szkoły.

1964/65 Liczba uczniów wynosiła 81. W tym roku szkolnym odbywał się remont budynku szkolnego prowadzony przez Spółdzielnię Rzemieślniczą Usług Wielobranżowych z Miechowa.

1965/66 Praca w szkole odbywała się podobnie jak w latach poprzednich.

Rok 1966/67 to przełomowy okres z czasów szkolnictwa, gdyż wprowadzono program klasy VIII. Młodzież szkolna   aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych na terenie szkoły. W ramach prac pozalekcyjnych uczniowie pomagają przy budowie  drogi Janowice- Maciejów. Wszyscy uczniowie klasy VIII kończą szkołę podstawową i zostają przyjęci do szkół średnich.

1967/68 W celu upiększenia otoczenia wokół szkoły i stawu posadzono drzewka. Uczniowie szkoły uczestniczyli  w sadzeniu lasu na górze Cybowej. W czerwcu ogrodzono szkołę aż po staw. Decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie na wniosek Rady Pedagogicznej z dnia 22 czerwca szkoła otrzymuje imię „Partyzantów Ziemi Miechowskiej”.

1968/69 22 kwietnia młodzież starszych klas uczestniczyła przy sadzeniu drzew u młodego gospodarza Tadeusza Nowak. Wszyscy uczniowie skończyli klasę ósmą i dostali się do szkół średnich.

1971/72 Szkoła otrzymała 2 szafy, 5 stolików uczniowskich, 3 biurka i 15 krzeseł. Z funduszy Komitetu Rodzicielskiego zakupiono pomoce do fizyki i języka polskiego. W maju została zorganizowana wycieczka do Oświęcimia.

1972/73 Ilość uczniów wyniosła 101. We wrześniu została przyjęta na ½ etatu pani sprzątaczka.

1977/78 Liczba uczniów wyniosła 117. W czerwcu dzieci klas V –VIII były na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Podczas obozowej akcji letniej na obóz w Bieszczady wyjechało czterech harcerzy.

1978/79 Przy pomocy rodziców przewieziono sprzęt i pomoce naukowe ze Święcic. W styczniu odbyła się choinka noworoczna.

1980/81 Z okazji dnia nauczyciela, Komitet Rodzicielski urządził spotkanie z nauczycielami tutejszej szkoły. Na obozy i kolonie wyjechało 22 uczniów.

1981/82 Liczba dzieci w szkole to 133. Szkołę podstawową skończyło 13 uczniów. Na obozy i kolonie wyjechało 18 osób.

1983/84 Rozpoczęto budowę centralnego ogrzewania w szkole oraz w budynku mieszkalnym nauczycieli.

1984/85 Dalej trwały prace nad budową ogrzewania centralnego, które zakończono 22 marca.

1985/86 W ciągu całego roku szkoła wzbogaciła się o wiele nowych pomocy naukowych. Wymieniono również wszystkie stare, drewniane i ciężkie ławki na stoliki  i krzesła dostosowane do wzrostu uczniów. W szkole działały takie organizacje jak: Samorząd Szkolny, Szkolne Koło PCK, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, SKO, Drużyna Harcerska i Zuchowa.

1987/88 W ciągu roku szkolnego wykonane zostały wieszaki i półki dla uczniów oraz pokój nauczycielski. Uczniowie byli na wycieczce w Zakopanem, Krakowie, Chorzowie i Oświęcimiu.

1988/89 W ciągu roku uczniowie szkoły byli na wycieczce w Warszawie. Wycieczka trwała 2 dni, a zorganizowała ją D. Regucka.