Nawigacja

  • ŚLUBOWANIE KLASY I

    18 października 2024 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Był to wyjątkowy dzień dla dzieci jak i rodziców. Na ślubowanie przybyli zaproszeni goście : Wójt Gminy Słaboszów – Łukasz Dela, Przewodniczący Rady Gminy Słaboszów – Rafał Madejowski, Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Kalinie Wielkiej - Dorota Klimczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców - Marta Stryjska oraz Dyrektor Szkoły - Janusz Schab. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości. Najpierw jednak musieli zaprezentować swój program artystyczny. Wykazali się umiejętnością recytacji wierszy, rytmicznie tańczyli, a także pięknie śpiewali piosenki. Następnie pierwszaki ślubowali: kochać ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, dbać o dobre imię swojej szkoły i klasy. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły Pan Janusz Schab dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia uczniowie otrzymali prezenty, pamiątkowe dyplomy, a także upominki przygotowane przez kolegów starszych klas. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Janowicach zostali przyjęci: Eliza Chrzan, Emilia Kosałka, Milena Pieczyrak, Laura Starek, Nadia Starek i Jakub Szymczyk.

  • PODSUMOWANIE KONKURSU "ODBLASKOWA SZKOŁA"

    30 października w naszej szkole odbyło się pełne emocji podsumowanie konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Mamy już za sobą odblaskowy pokaz mody, spotkanie z ratownikiem medycznym, pracę nad tekstem i melodią piosenki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowywanie gazetek związanych z tematem konkursu. Tym razem przypomnieliśmy , jak ważne jest noszenie odblasków, obejrzeliśmy scenkę teatralną zatytułowaną „Alicja na wiejskiej drodze” i posłuchaliśmy piosenek o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Rozstrzygnęliśmy też szkolny konkurs plastyczny. Na naszym spotkaniu byli obecni policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Miechowie. Wspólnie z panem dyrektorem wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego, co dodatkowo zmotywowało uczniów do dbania o swoje bezpieczeństwo i rozwijania artystycznych talentów. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, które nawiązywało do ważnych zasad bezpieczeństwa.                   /Julia Madejowska, klasa VII, SP Janowice/

  • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

     Dnia 24 października 2024 r. w naszej szkole mieliśmy okazję gościć ratownika medycznego, Pana Marcina Szafirskiego, który opowiedział nam o swoim zawodzie. Przekazał nam również informację o tym, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Uczył, jak należy się zachowywać do momentu przyjazdu karetki pogotowia, jak położyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Uczestnicy obserwowali, w jaki sposób należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i jak wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową. Sami także mogli spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Ratownik przypomniał również ważne numery telefonów alarmowych.Zajęcia bardzo przyciągnęły uwagę dzieci i z pewnością pozostaną w ich pamięci na długo. Wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy może się okazać bardzo cenna, dlatego dziękujemy Panu Marcinowi za zaangażowanie w życie szkoły oraz możliwość poznania zawodu ratownika.  /Nikola Kwiecień, klasa VI, SP Janowice/

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY „DZIECI PAHIATUA”

    Organizatorem i Ogólnopolskim Koordynatorem Konkursu jest Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Miechowie. Celem konkursu jest m.in. poznanie okrutnego losu, jaki spotkał setki tysięcy polskich dzieci podczas II wojny światowej na zsyłkach do przymusowej pracy w Sowieckiej Rosji oraz do obozów w Niemczech. Wiemy, co się stało z zaledwie około 18000 dziećmi, które wydostały się z Rosji z Armią Andersa, los reszty jest nieznany. Wśród Laureatów znalazła się uczennica klasy VII naszej szkoły Sophie Stryjska. Gratulujemy!

  • ODBLASKOWA SZKOŁA

    ODBLASKOWA SZKOŁA

    Dnia 11 października 2024 roku Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach wzięła udział w wyjątkowym wydarzeniu realizowanym w ramach konkursu pod hasłem: ,,Odblaskowa Szkoła'', którego organizatorami są: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców zorganizowali szkolny pokaz mody. Wydarzenie zaprezentowane było z myślą o promowaniu bezpieczeństwa na drogach, a dziewczęta i chłopcy wykazali się niezwykłą kreatywnością, prezentując stroje wykonane z odblaskowych materiałów i rozmaitych akcesoriów. Pokaz rozpoczął się o godzinie 9:00 od krótkiego przybliżenia historii odblasków i powodu, dla którego je nosimy. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Na wybiegu klasa I wspólnie z klasą II, następnie klasa IV z V, a na końcu klasa VI i VII zaprezentowała różnorodne kreacje, stylizacje, wszystkie z elementami odblaskowymi, których celem było zwiększenie widoczności pieszych po zmroku. Uczniowie doskonale wcielili się w role modeli i modelek, a swoim entuzjazmem zarazili widzów, którzy ich występy nagradzali gromkimi brawami. Po pokazie nadszedł czas na piosenkę, do której tekst napisali uczniowie klasy VII: Sophie, Lena, Aleksander oraz Szymon. Utwór, wykonany przez wokalistki z klas VI i VII, pełen pozytywnych przesłań o bezpieczeństwie na drogach, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i nagrodzony oklaskami. Całe wydarzenie miało na celu nie tylko bawić, ale przede wszystkim edukować w zakresie bezpieczeństwa. Udany pokaz mody i występ muzyczny udowodniły, że poprzez kreatywność i współpracę, uczniowie mogą łączyć przyjemne z pożytecznym. Chcemy podobne inicjatywy kontynuować w przyszłości!

                                                 Julia Madejowska; klasa VII, SP Janowice

     

  • MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

    Małopolska Noc Naukowców odbywa się tradycyjnie w ostatni piątek września (w 2024 r. to 27 września) i przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej. Przedsięwzięcie organizowane jest przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe, firmy posiadające działy badawczo-rozwojowe, biblioteki, muzea i wiele innych.

  • WYCIECZKA DO KRAKOWA I NIEPOŁOMIC

    WYCIECZKA DO KRAKOWA I NIEPOŁOMIC

    Korzystając z ładnej pogody, uczniowie klas IV – VII wybrali się 9 października br. na wycieczkę edukacyjno-rekreacyjną do Krakowa i Niepołomic, gdzie znajduje się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, które organizuje zajęcia z zakresu astronomii .Najpierw udaliśmy się do Fan Parku nowoczesnego centrum rozrywki, mieszczącego się w samym sercu największej dzielnicy Krakowa - Nowej Hucie, w podziemiach legendarnego budynku kina Świt - w dawnych schronach przeciwlotniczych. Laserowy Paintball był wielką atrakcją dla uczestników gry, którzy mogli wykazać się aktywnością fizyczną, spostrzegawczością i refleksem. Następnie pojechaliśmy do obserwatorium. Uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu zagadnień astronomicznych, astronautycznych i geograficznych. Na prelekcji dowiedzieliśmy się o powstaniu i budowie Układu Słonecznego, o podboju Kosmosu, o Słońcu. Program  był dostosowany do wieku uczestników. W sali Planetarium obejrzeliśmy widok nieba jaki można zobaczyć w Niepołomicach jak również na biegunie. Zostało nam wyjaśnione jak szukać Gwiazdy Północnej. Wędrowaliśmy  po niebie w różnych porach roku i obserwowaliśmy gwiazdozbiory. Pełni różnorodnych wrażeń wróciliśmy do domu.

  • SZCZEPIENIA W SZKOŁACH PRZECIW LUDZKIEMU WIRUSOWI BRODAWCZAKA OD 9 ROKU ŻYCIA(HPV)

    Realizacja powszechnego programu szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) odbywa się na zasadach określonych w zaleceniach Ministra Zdrowia, dostępnych na stronie Ministerstwa Zdrowia z zakładce: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-szkol.

  • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest  propagowanie nauki języków obcych oraz  promowanie różnorodności językowej i kulturowej w Europie. Również w naszej szkole zostały zorganizowane obchody tego dnia. W  szkole pojawiły napisy w języku angielskim i niemieckim oraz plakaty uczniów przedstawiające ciekawostki i najważniejsze informacje o wylosowanym wcześniej kraju europejskim, które przygotowali uczniowie klasy VII. Do wspólnego świętowania włączyli uczniowie wszystkich klas.

  • NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI!

    NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI!

    Akcja Sprzątania świata – Polska w tym roku odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. . Dlaczego taka myśl przewodnia tegorocznej Akcji? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi.

    Uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły z dużym zaangażowaniem brali udział w  akcji  23 września 2024 roku.

  • ZBIÓRKA DLA POWODZIAN

    ZBIÓRKA DLA POWODZIAN

    Mieszkańcy Gminy Słaboszów !!!

     Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o dary dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi, które można składać w:

    • Szkole Podstawowej w Dziaduszycach (godz. pracy szkoły)
    • Szkole Podstawowej w Janowicach (godz. pracy szkoły)
    • Remizie OSP Słaboszów w godzinach 16.00-18.00
    • Remizie OSP Kalina Wielka w godz. 16.00-18.00

    Zbiórka będzie prowadzona w dniach 17-20 września.

    Preferowane dary to w szczególności : woda mineralna, środki czystości, chemia gospodarcza i akcesoria do sprzątania, koce, pampersy, niepsująca się szybko żywność i napoje.

    Zebrane przez gminę dary Starostwo Powiatowe dostarczy do wybranego powiatu dotkniętego powodzią, po konsultacji ze Związkiem Powiatów Polskich.

  • REKRUTACJA DO KLASY I NA ROK SZKOLNY 2024/2025

  • KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

    Dnia 6 marca br. odbyły się w SP Dziaduszyce eliminacje gminne XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Z naszej szkoły wzięło w nich udział 5 uczniów. Po zaciętej rywalizacji zwyciężczynią tej edycji została uczennica naszej szkoły Lena Krupa z klasy VI, przechodząc tym samym do eliminacji powiatowych. Serdecznie gratulujemy naszej koleżance!

  • KONKURS PLASTYCZNY

    Gratulujemy uczniowi klasy 3 Ksaweremu Zarębie za zajęcie 2 miejsca w konkursie plastycznym "Bajki Mickiewicza w sztuce malarskiej" pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.

  • CHOINKA NOWOROCZNA

    Choinka noworoczna jest w naszej szkole jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń. Gromadzi na wspólnej zabawie całą społeczność szkolną, rodziców oraz  mieszkańców okolicznych miejscowości . W tym roku odbyła się ona 10 lutego. „Jak obyczaj stary każe, witają Was gospodarze!”  - tak w imieniu samorządu uczniowskiego, dyrektora szkoły, nauczycieli oraz uczniów powitała przybyłych gości prowadząca uroczystość. Podtrzymując tradycję naszej szkoły, ten wyjątkowy dzień rozpoczęto występem pierwszoklasistów, którzy przygotowali inscenizację pt. „Witaj Nowy Roczku”. „Dziura w moście” to tytuł przedstawienia Wandy Łochockiej, w którym swoje zdolności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy trzeciej. Perypetie Zielonego Kapturka, który swą dociekliwością zmusił wilka do ucieczki,  obejrzeliśmy w wykonaniu klasy IV i V.  Karnawał nieodzownie kojarzy się z tańcem, dlatego tego dnia nie mogło zabraknąć na scenie utworów tanecznych. Choreografię do piosenek przygotowali uczniowie klasy IV, V i VI. Tematem przewodnim  był zbliżający się DZIEŃ ŚW. WALENTEGO. Po poczęstunku przygotowanym przez rodziców wszyscy wzięli udział we wspólnej zabawie.

  • KLASOWE SPOTKANIA WIGILIJNE

    KLASOWE SPOTKANIA WIGILIJNE

    22 grudnia br. (piątek) o godz. 9.00 uczniowie poszczególnych klas spotkają przy stole wigilijnym. Około godz. 10.00 odbędzie się koncert kolęd.

  • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

    W piątek 8 grudnia 2023 r. uczniowie klasy I i III wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Słaboszowie z/s w Dziaduszycach na spotkanie biblioteczne o tematyce świątecznej.  Na początku spotkania, bibliotekarka  Pani Karolina, wyjaśniła nam, co to jest biblioteka oraz omówiła zasady kulturalnego obchodzenia się z książką. Następnie oprowadziła nas po pomieszczeniach bibliotecznych i opowiedziała o księgozbiorze, który się w nich znajduje. Potem dzieci zostały zaproszone do uczestnictwa w warsztatach plastycznych, podczas których poznały tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, a także zaprojektowały kartkę świąteczną, którą ozdobiły własnoręcznie wykonaną choinką i wkleiły przygotowane wcześniej życzenia. Kolejnym zadaniem, które sprawiło dzieciom wielką frajdę, było samodzielne udekorowanie wielkiej choinki, która stanęła w holu biblioteki. Kiedy zaplanowane zadania zostały wykonane, każdy kto miał ochotę wprowadzić się w świąteczny nastrój, mógł wybrać sobie książkę o tematyce świątecznej z bibliotecznej półki i obejrzeć ją lub nawet poczytać. Pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem. To grudniowe biblioteczne spotkanie upłynęło nam w radosnym zimowo-świątecznym klimacie.   

  • SZOPKI KRAKOWSKIE

    SZOPKI KRAKOWSKIE

    W dniu 13 grudnia br.  roku wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Pałacu Krzysztofory obejrzeliśmy Wystawę Szopek Krakowskich. Kurator Wystawy Pani Małgorzata Niechaj zapoznała nas z najpiękniejszą bożonarodzeniową tradycją Krakowa. W trakcie zwiedzania można było podziwiać piękne szopki wykonane różnymi technikami. Szopki wykonane były  w różnych rozmiarach, począwszy od bardzo małych po okazałe gabaryty. Artyści, którzy je wykonywali wykazali się bardzo dużą wyobraźnią, uzdolnieniami plastycznymi i precyzją wykonania. Usłyszeliśmy o najwybitniejszych szopkarzach i ich życiu. Poznaliśmy narzędzia, którymi posługiwali się przy pracy. Dodatkową atrakcją dla nas była podróż pociągiem.

  • HOKUS- POKUS, CZARY - MARY, ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIAŁY

    HOKUS- POKUS, CZARY - MARY, ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIAŁY

     - to motto, które przyświecało zaczarowanemu światu magii i wróżb szkolnych andrzejek. Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy andrzejki, które były doskonałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie do podtrzymywania tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Nasi milusińscy z niecierpliwością czekali na ten „magiczny” dzień. I chociaż do wróżb podchodzili z przymrużeniem oka, to z niecierpliwością czekali na to, co przyniesie los. W tym celu Samorząd Uczniowski przygotował salę wróżb, w której panował nastrój  magii i tajemniczości. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw, chcący skorzystać z bogatej oferty wróżek, z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami przyszłego zawodu, szukał swojej szczęśliwej liczby, bądź poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był tak różnorodny, że każdy mógł wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Laniu wosku, wróżeniu z serc, czy losowaniu słodkich wróżb towarzyszyło emocji co niemiara. W blasku świec nie zabrakło dobrego humoru, śmiechu i radości. Zabawa andrzejkowa była także doskonałą okazją do zaprezentowania najciekawszego stroju balowego, który podlegał ocenie i nagrodzeniu. Wszystkie dzieci, od najmłodszych do najstarszych,  podeszły do tego zadania z takim entuzjazmem, że komisja konkursowa miała ogromny dylemat z wyborem tych najciekawszych. Oceniając, brano pod uwagę:

    - pomysłowość; estetykę stroju; wkład pracy; wrażenie ogólne.

    Sami oceńcie…

    Po spełnieniu andrzejkowego obowiązku i rozstrzygnięciu  konkursu na dzieci czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz tańce i zabawy przy muzyce.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w JANOWICACH
    Janowice 50
    32-218 Słaboszów
  • (041)3846001
    e-mail: spjanowice1@wp.pl

Galeria zdjęć