Nawigacja

  • LEKCJA BIOLOGII

    Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem….............                     i dlatego na lekcjach w naszej szkole uczniowie doświadczają różnych przeżyć. Tym razem klasa VI w czasie  zajęć z biologii miała kontakt z żywym organizmem. Był to przedstawiciel  pierścienic- dżdżownica.  DŻDŻOWNICA to wielki miłośnik DŻDŻU –deszczu i stąd pochodzi jej nazwa.  Uczniowie poznali  dwa gatunki : dżdżownicę ziemną zwaną (rosówką) żyjąca w naszych ogrodach  i dżdżownicę kalifornijską (hodowaną w kompostowniku ). Doświadczenie polegało na poznaniu budowy anatomicznej  dżdżownic, ich reakcji  na bodźce, a przede wszystkim uświadomiło wszystkim jak bardzo te małe zwierzęta są potrzebne i co dobrego robią dla naszego środowiska. Należy zaznaczyć, że podczas wykonywania doświadczeń nie ucierpiała żadna dżdżownica. Traktowaliśmy je bardzo delikatnie i po zakończeniu obserwacji powróciły do swojego naturalnego środowiska.

  • WYCIECZKA DO KRAKOWA

    W programie wycieczki była niecodzienna lekcja -  lekcja muzealna na Wawelu „Wiedza jest  piękna” -nauka i sztuka w czasach ostatnich Jagiellonów - odbywająca się w salach wystawy „OBRAZ ZŁOTEGO WIEKU”.

  • DZIEŃ SKARPETKI

  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    Tak upamiętniliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  • LEKCJA TECHNIKI

    W dniu 6 listopada  na lekcji techniki poznawaliśmy  fascynujący świat energii elektrycznej! Zaproszony na lekcję pan elektryk opowiadał o rodzajach źródeł prądu, różnicach między prądem stałym a prądem zmiennym, wyjaśniał podstawowe pojęcia związane z elektrycznością. Najciekawsze było eksperymentalne tworzenie obwodów i obserwowanie, jak zmiany w połączeniach wpływają na przepływ prądu i jasność żarówek. Dziękujemy panu Jackowi za cenne informacje i praktyczne przykłady, których dostarczył nam podczas lekcji.

  • WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

      W dniach 26-27.10.2023 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Janowicach. Brali w niej udział uczniowie z klas od 1-6. Jednym  z  punktu programu był wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Wycieczka rozpoczęła się w czwartek wczesnym rankiem od zbiórki wszystkich uczniów pod budynkiem szkoły. Przed godziną dwunastą dotarliśmy do Zakopanego i wyruszyliśmy pieszo do stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Po około dwudziestu minutach byliśmy  na szczycie.  Pogoda nam sprzyjała i dzięki czemu widoki były przepiękne. Spędziliśmy tam ponad godzinę, a najlepsze momenty zostały uwiecznione na zdjęciach. Następnie zjechaliśmy kolejką w dół i po dłuższym marszu znaleźliśmy się w autokarze, który zawiózł nas do pensjonatu w Murzasichlu, gdzie spędziliśmy noc. Następny dzień przywitał nas deszczem, co nie przeszkodziło nam w zwiedzaniu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Po chwili modlitwy wyruszyliśmy do Chochołowskich Term. Po wspaniałym relaksie wyruszyliśmy w drogę powrotną, w czasie której nie mogło zabraknąć dodatkowej atrakcji, jaką była  wizyta  w McDonald ’s. Do domu dotarliśmy późnym wieczorem. Uważam, że wycieczka była ciekawa i bardzo ekscytująca. /ALEKSANDER DELA/

  • PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

    Dzień Wszystkich Świętych jest dniem, w którym odwiedzamy cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych osób. W przeddzień Święta uczniowie naszej szkoły udali się pod pomnik ku czci pomordowanych mieszkańców Janowic w casie pacyfikacji oraz na cmentarze w Kalinie Wielkiej i w Słaboszowie (groby żołnierzy), by zapalić znicze i złożyć kwiaty. Tym gestem pokazujemy, iż wciąż pamiętamy o tych, którzy zginęli za Ojczyznę.

  • JESIENNE SMAKI I ZAPACHY

    20 października 2023r. w ramach realizacji programu „ Jesienne smaki i zapachy” oddział przedszkolny (5 i 6 latki) pod opieką pani Grażyny uczestniczyły w zajęciach kulinarnych – kiszenie kapusty. Dzieci wybrały się do szkolnej stołówki, gdzie przygotowano kapustę, marchewkę, sól oraz niezbędny sprzęt. W pierwszej części dzieci zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi kapusty kiszonej oraz, że jest cennym źródłem wielu witamin. Następnie zapoznały się z etapami kiszenia. Na zajęcia zaproszono również przedszkolaków z grupy ,,A” pod opieką pani Ewy Reroń, którzy z zainteresowaniem przyglądali się pracy i chętnie brali udział. Przed przystąpieniem do kiszenia kapusty dzieci pamiętały o zasadach higieny i bezpieczeństwie podczas wykonywania kolejnych czynności. Przedszkolaki z zaangażowaniem wykonywały wszystkie czynności. Słoiki z kiszoną kapustą zostały umieszczone w kąciku przyrody, gdzie będą obserwowały proces fermentacji. Zajęcia dla dzieci okazały się wielką atrakcją. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez dzieci metodą origami „Marchewki” oraz były zagadki językowe.

  • ŚLUBOWANIE KLASY I

    13 października 2023 r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I. Na flagę państwową ślubowało 11-cioro pierwszoklasistów. Złożyli oni obietnicę, iż zawsze będą dobrymi uczniami, będą dbać o dobre imię swojej szkoły oraz będą kochać Ojczyznę. Uroczystego „pasowania na ucznia” dokonał dyrektor Janusz Schab, po czym każdemu uczniowi wręczył legitymację szkolną i pamiątkowy dyplom. Były też podarunki, które wręczyli Pani Agnieszka Kućmierz - Wicewójt Gminy Słaboszów i Pan Jerzy Pilawski –Przewodniczący Rady Gminy, Pani Dyrektor Oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Kalinie Wielkiej – Dorota Klimczyk oraz uczniowie klasy VI. Wszyscy goście życzyli nowo mianowanym uczniom, aby dochowali słów ślubowania i wypełniali wszystkie zobowiązania. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz zabawa taneczna dla dzieci. W tym dniu świętowaliśmy także Dzień Edukacji Narodowej. Wspólnie spędzone chwile stały się okazją do refleksji nad znaczeniem edukacji i złożenia życzeń wszystkim nauczycielom, pracownikom oświaty, obsługi i administracji. Im właśnie uczniowie klasy piątej i szóstej dedykowali przygotowaną przez siebie część artystyczną.

  • KONKURS PLASTYCZNY

    Serdeczne gratulacje składamy Ksaweremu Zarębie, uczniowi klasy trzeciej naszej szkoły. W konkursie plastycznym pod hasłem „Zaprojektuj okładkę do swojej ulubionej książki” zorganizowanym przez fundację STAWIAMY NA ROZWÓJ Ksawery zajął III miejsce.

  • MITOLOGIA NA WESOŁO

    Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia sztuki teatralnej pt. „Mity greckie” i uczestniczenia w niej. Spektakl odbył się w Centrum Kultury w Kazimierzy Wielkiej. Była to nowoczesna forma komediowego ujęcia ponadczasowych mitów, legend i wierzeń starożytnych Greków przedstawiona przez Poznański Teatr Aktora. Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko grę aktorską, ale również wykorzystanie masek, marionetek oraz teatru cienia.

  • Sprzątanie Świata

    Sprzątanie Świata

     W dniu 15 września 2023 r uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Sprzątanie świata łączy ludzi,, Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. O godzinie 9.00 uczniowie zaopatrzeni w worki do segregacji śmieci i jednorazowe rękawiczki oraz zmotywowani do działania wyruszyli w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efektem pracy uczniów  były worki pełne śmieci. Po zakończonej akcji sprzątania na uczniów czekał poczęstunek zasponsorowany przez Urząd Gminy w Słaboszowie.

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

  • KONKURS SKO

  • PRZEDSZKOLAKI NA RANCZU ARTEMIDY

    14 czerwca 2023 r. oddziały przedszkolne oraz kl .II i III z Janowic wybrały się na wycieczkę do Nowej Góry na ,,Ranczo Artemidy”. Przygodę na ranczu rozpoczęliśmy od przejażdżki na koniach oraz mini bryczką .Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy stajnię. Dowiedzieliśmy się jak mieszkają konie- co znajduje się w boksie, co jedzą. Dzieci również odwiedziły ,,Mini Zoo”, gdzie zobaczyły: pawie, owce, kozy ,osiołka które karmiły jabłkami, sianem. Dzieci miały możliwość doić krowę i radości tu było co nie miara. Koleją atrakcją były warsztaty w Skansenie Jurajskim, gdzie przedszkolaki oraz uczniowie dowiedzieli się jak się dawniej żyło i pracowało na wsi. Następnie odbyły się warsztaty ogrodnicze , w których każde dziecko zasadziło swój kwiat. Tajniki dawnej szkoły odkrywali uczniowie klasy II i III. Dzieci miały możliwość napisać krótki tekst gęsim piórem. Na koniec czekała na wszystkich uczestników wycieczki kiełbasa z ognia. Był to wspaniały i aktywny dzień.

  • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS: 4, 5, 8

    15 czerwca br. uczniowie klasy IV, V i VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W programie było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystawa i warsztaty w Muzeum Archeologicznym oraz wizyta w kinie. Ogród Botaniczny zwiedzaliśmy niestety bez przewodnika, ale uczniowie klasy V: Lena Krupa i Szymon Rebes posługując się mapą przygotowali i przekazali ciekawe informacje.  Uczniowie dowiedzieli się, m. in., że jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce i zajmuje powierzchnię prawie 10 ha. Obecnie na terenie Ogrodu znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków  i odmian roślin szklarniowych. Następnie udaliśmy się do muzeum, gdzie zwiedziliśmy wystawę „Poznajemy naszych przodków” oraz uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych. Uczestnicy wykonali własne naczynie gliniane, które zabrali ze sobą do domu. Było to dla dzieci nowe, niezapomniane przeżycie. Po pracy twórczej nadszedł czas na relaks - obejrzeliśmy film w Multikinie. Zmęczeni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do Janowic.

  • WIECZÓR W BIBLIOTECE

    WIECZÓR W BIBLIOTECE

    Aby zarazić pasją czytania, rozbudzić ciekawość oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze, wychowawcy klasy IV, V i VIII zorganizowali „Wieczór w bibliotece”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze zbiorami Gminnej Biblioteki Publicznej w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej, wspólnego czytania wybranej lektury oraz dyskusji na temat ulubionych książek. Gdy nastał mrok, przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Mimo wieczorowej pory uczestnicy wykazywali wiele energii. Poprzez wspólne przeżywanie „Wieczoru w bibliotece” dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale miały także okazję do lepszego poznania się, kształtowały umiejętność uważnego słuchania, miały możliwość współpracy w grupie i umacniania koleżeńskich więzi. Wspólne dyskusje, zabawy, czytanie - to jest pomysł na integrację! Na zakończenie dzieci przyznały, że ten wspólny wieczór był bardzo udany i należy go powtórzyć.

  • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    2 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do udziału w warsztatach Laboratoria Przyszłości do Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Pojałowicach . W zajęciach uczestniczyli uczniowie, ze szkół w powiecie miechowskim, które zgłosiły się do programu Mobilne Laboratoria Przyszłości. Gościem honorowym tego wydarzenia była pani Justyna Orłowska — Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds, GovTech oraz Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. Na spotkaniu Pani Minister Justyna Orłowska złożyła w imieniu Ministra Edukacji i Nauki , nauczycielom szczególnie zaangażowanym w projekt dyplomy uznania .Wśród wyróżnionych był pan Janusza Schab — Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach. W dalszym etapie spotkania edukatorzy zaprosili uczniów do gry składającej się z 7 baz generujących mądrość, radość i współpracę. Zadaniem dzieci było rozwiązanie zagadek , szyfrów , pomoc Robo-Pieskowi. Uczniowie mieli okazję odwiedzić w trakcie gry różne punkty, a wśród nich:

    Kopernik — Gogle Wirtualnej Rzeczywistości. Uczestnicy zabawy poznali wciągającą historię i osiągnięcia Mikołaja Kopernika , korzystając z wydrukowanych na drukarce modeli 3D, układali własny układ słoneczny. Odbyli wirtualną podróż w przestrzeń kosmiczną .

    Łempicka — Sztuczna Inteligencja. Baza Łempicka to połączenie nowoczesnych technologii ze sztuką. Uczniowie mogli interpretować obrazy autorstwa Tamary Łempickiej, a za pomocą sztucznej inteligencji oraz tworzyć obrazy na ich podobieństwo,

    Łukasiewicz — Klocki Lego. Zadaniem uczniów było zbudowanie projektu z klocków Lego, który dzięki czujnikowi światła, będzie reagował na różne kolory.

    Skłodowska-Curie — pierwiastki. W tej bazie dzieci pogłębiły wiedzę o noblistce Marii Skłodowskiej-Curie, o jej badaniach i odkryciach. Dzięki modelom wydrukowanym na drukarce 3D zapoznały się z budową pierwiastków.

     Lem — roboty.  Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robotów , tak aby wykonały tajemniczą misję.

    Rejewski — szyfry. Tutaj uczestnicy gry poznali zagadnienia szyfrowania oraz historię złamania szyfru “Enigmy ,,.Ta baza stanowiła ciekawe wyzwanie matematyczne .

    Hofmann — druk 3D. Na tych zajęciach dzieci poznały możliwości druku 3D, nauczyły się obsługi drukarki , samodzielnie wydrukowały element, który posłużył im do rozwiązania zagadki. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem podchodzili do wykonywanych zadań i wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę. Bardzo cieszył ich finalny moment ćwiczeń ,gdy mogli dzięki rozwiązanym zagadkom otworzyć skrzynkę w której były upominki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i zostali zaproszeni na poczęstunek. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach, co mamy nadzieję zaowocuje rozwijaniem potencjału naszych uczniów. Fotorelacja z warsztatów została udokumentowana aparatem fotograficznym zakupionym w ramach tego programu.

  • DZIEŃ DZIECKA

    1 czerwca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy jeden z najwspanialszych dni w roku - Dzień Dziecka. Z tej okazji odbył się Festyn Sportowy. Podczas trzygodzinnej zabawy uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych. Przedszkolaki ścigały się w biegu krótkim , klasy II-III zmagały się ze sprawnościowym torem przeszkód , klasy IV –VIII grały w mini piłkę nożną , rywalizowały ze sobą w biegu przełajowym i przeciąganiu liny. Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji . Samorząd Uczniowski zorganizował loterię fantową na której można było wylosować różne ciekawe drobnostki. Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunku. Rodzice przygotowali dla dzieci lody , watę cukrową i kiełbaski z grilla. Na zakończenie festynu najlepsi zawodnicy i zwycięskie drużyny zostały nagrodzone dyplomami , medalami i drobnymi upominkami. Najważniejsze, że pogoda nam dopisała i wszyscy dobrze się bawili. Dzień Dziecka udał się wspaniale! Już czekamy na następny.

  • KOCHM CIĘ MAMO I TATO!

    30 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Janowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Jest to szczególny dzień mający na celu okazanie rodzicom szacunku i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Wszystkich zebranych gości powitały uczennice: Zofia Stryjska i Julia Pawłowska. W tym pięknym dniu przedszkolaki z oddziału A i B oraz uczniowie kl. II i III tańcem, słowem, piosenką wyrazili swą miłość i wdzięczność za dobroć, cierpliwość i serce. Podczas przedstawienia widownia mogła wesoło bawić się, ale i w niejednym oku Mam pojawiła się łza wzruszenia. Na koniec przyszedł czas wręczania wszystkim zebranym upominków, które zostały własnoręcznie wykonane. Były też życzenia i dzieci zaśpiewały rodzicom 100 lat. Wszystkim bardzo podobał się występ, o czym świadczyły gromkie brawa i uśmiechy na twarzy oglądających.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w JANOWICACH
    Janowice 50
    32-218 Słaboszów
  • (041)3846001
    e-mail: spjanowice1@wp.pl

Galeria zdjęć