Nawigacja

  • Sprzątanie Świata

    Sprzątanie Świata

     W dniu 15 września 2023 r uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Sprzątanie świata łączy ludzi,, Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. O godzinie 9.00 uczniowie zaopatrzeni w worki do segregacji śmieci i jednorazowe rękawiczki oraz zmotywowani do działania wyruszyli w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efektem pracy uczniów  były worki pełne śmieci. Po zakończonej akcji sprzątania na uczniów czekał poczęstunek zasponsorowany przez Urząd Gminy w Słaboszowie.

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

  • KONKURS SKO

  • PRZEDSZKOLAKI NA RANCZU ARTEMIDY

    14 czerwca 2023 r. oddziały przedszkolne oraz kl .II i III z Janowic wybrały się na wycieczkę do Nowej Góry na ,,Ranczo Artemidy”. Przygodę na ranczu rozpoczęliśmy od przejażdżki na koniach oraz mini bryczką .Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy stajnię. Dowiedzieliśmy się jak mieszkają konie- co znajduje się w boksie, co jedzą. Dzieci również odwiedziły ,,Mini Zoo”, gdzie zobaczyły: pawie, owce, kozy ,osiołka które karmiły jabłkami, sianem. Dzieci miały możliwość doić krowę i radości tu było co nie miara. Koleją atrakcją były warsztaty w Skansenie Jurajskim, gdzie przedszkolaki oraz uczniowie dowiedzieli się jak się dawniej żyło i pracowało na wsi. Następnie odbyły się warsztaty ogrodnicze , w których każde dziecko zasadziło swój kwiat. Tajniki dawnej szkoły odkrywali uczniowie klasy II i III. Dzieci miały możliwość napisać krótki tekst gęsim piórem. Na koniec czekała na wszystkich uczestników wycieczki kiełbasa z ognia. Był to wspaniały i aktywny dzień.

  • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS: 4, 5, 8

    15 czerwca br. uczniowie klasy IV, V i VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W programie było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystawa i warsztaty w Muzeum Archeologicznym oraz wizyta w kinie. Ogród Botaniczny zwiedzaliśmy niestety bez przewodnika, ale uczniowie klasy V: Lena Krupa i Szymon Rebes posługując się mapą przygotowali i przekazali ciekawe informacje.  Uczniowie dowiedzieli się, m. in., że jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce i zajmuje powierzchnię prawie 10 ha. Obecnie na terenie Ogrodu znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków  i odmian roślin szklarniowych. Następnie udaliśmy się do muzeum, gdzie zwiedziliśmy wystawę „Poznajemy naszych przodków” oraz uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych. Uczestnicy wykonali własne naczynie gliniane, które zabrali ze sobą do domu. Było to dla dzieci nowe, niezapomniane przeżycie. Po pracy twórczej nadszedł czas na relaks - obejrzeliśmy film w Multikinie. Zmęczeni i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do Janowic.

  • WIECZÓR W BIBLIOTECE

    WIECZÓR W BIBLIOTECE

    Aby zarazić pasją czytania, rozbudzić ciekawość oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze, wychowawcy klasy IV, V i VIII zorganizowali „Wieczór w bibliotece”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze zbiorami Gminnej Biblioteki Publicznej w Słaboszowie z/s w Kalinie Wielkiej, wspólnego czytania wybranej lektury oraz dyskusji na temat ulubionych książek. Gdy nastał mrok, przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Mimo wieczorowej pory uczestnicy wykazywali wiele energii. Poprzez wspólne przeżywanie „Wieczoru w bibliotece” dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale miały także okazję do lepszego poznania się, kształtowały umiejętność uważnego słuchania, miały możliwość współpracy w grupie i umacniania koleżeńskich więzi. Wspólne dyskusje, zabawy, czytanie - to jest pomysł na integrację! Na zakończenie dzieci przyznały, że ten wspólny wieczór był bardzo udany i należy go powtórzyć.

  • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    2 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do udziału w warsztatach Laboratoria Przyszłości do Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Pojałowicach . W zajęciach uczestniczyli uczniowie, ze szkół w powiecie miechowskim, które zgłosiły się do programu Mobilne Laboratoria Przyszłości. Gościem honorowym tego wydarzenia była pani Justyna Orłowska — Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds, GovTech oraz Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. Na spotkaniu Pani Minister Justyna Orłowska złożyła w imieniu Ministra Edukacji i Nauki , nauczycielom szczególnie zaangażowanym w projekt dyplomy uznania .Wśród wyróżnionych był pan Janusza Schab — Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach. W dalszym etapie spotkania edukatorzy zaprosili uczniów do gry składającej się z 7 baz generujących mądrość, radość i współpracę. Zadaniem dzieci było rozwiązanie zagadek , szyfrów , pomoc Robo-Pieskowi. Uczniowie mieli okazję odwiedzić w trakcie gry różne punkty, a wśród nich:

    Kopernik — Gogle Wirtualnej Rzeczywistości. Uczestnicy zabawy poznali wciągającą historię i osiągnięcia Mikołaja Kopernika , korzystając z wydrukowanych na drukarce modeli 3D, układali własny układ słoneczny. Odbyli wirtualną podróż w przestrzeń kosmiczną .

    Łempicka — Sztuczna Inteligencja. Baza Łempicka to połączenie nowoczesnych technologii ze sztuką. Uczniowie mogli interpretować obrazy autorstwa Tamary Łempickiej, a za pomocą sztucznej inteligencji oraz tworzyć obrazy na ich podobieństwo,

    Łukasiewicz — Klocki Lego. Zadaniem uczniów było zbudowanie projektu z klocków Lego, który dzięki czujnikowi światła, będzie reagował na różne kolory.

    Skłodowska-Curie — pierwiastki. W tej bazie dzieci pogłębiły wiedzę o noblistce Marii Skłodowskiej-Curie, o jej badaniach i odkryciach. Dzięki modelom wydrukowanym na drukarce 3D zapoznały się z budową pierwiastków.

     Lem — roboty.  Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robotów , tak aby wykonały tajemniczą misję.

    Rejewski — szyfry. Tutaj uczestnicy gry poznali zagadnienia szyfrowania oraz historię złamania szyfru “Enigmy ,,.Ta baza stanowiła ciekawe wyzwanie matematyczne .

    Hofmann — druk 3D. Na tych zajęciach dzieci poznały możliwości druku 3D, nauczyły się obsługi drukarki , samodzielnie wydrukowały element, który posłużył im do rozwiązania zagadki. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem podchodzili do wykonywanych zadań i wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę. Bardzo cieszył ich finalny moment ćwiczeń ,gdy mogli dzięki rozwiązanym zagadkom otworzyć skrzynkę w której były upominki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom i zostali zaproszeni na poczęstunek. Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach, co mamy nadzieję zaowocuje rozwijaniem potencjału naszych uczniów. Fotorelacja z warsztatów została udokumentowana aparatem fotograficznym zakupionym w ramach tego programu.

  • DZIEŃ DZIECKA

    1 czerwca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy jeden z najwspanialszych dni w roku - Dzień Dziecka. Z tej okazji odbył się Festyn Sportowy. Podczas trzygodzinnej zabawy uczniowie wzięli udział w grach i zabawach sportowych. Przedszkolaki ścigały się w biegu krótkim , klasy II-III zmagały się ze sprawnościowym torem przeszkód , klasy IV –VIII grały w mini piłkę nożną , rywalizowały ze sobą w biegu przełajowym i przeciąganiu liny. Na wszystkie dzieci czekało wiele atrakcji . Samorząd Uczniowski zorganizował loterię fantową na której można było wylosować różne ciekawe drobnostki. Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunku. Rodzice przygotowali dla dzieci lody , watę cukrową i kiełbaski z grilla. Na zakończenie festynu najlepsi zawodnicy i zwycięskie drużyny zostały nagrodzone dyplomami , medalami i drobnymi upominkami. Najważniejsze, że pogoda nam dopisała i wszyscy dobrze się bawili. Dzień Dziecka udał się wspaniale! Już czekamy na następny.

  • KOCHM CIĘ MAMO I TATO!

    30 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Janowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Jest to szczególny dzień mający na celu okazanie rodzicom szacunku i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Wszystkich zebranych gości powitały uczennice: Zofia Stryjska i Julia Pawłowska. W tym pięknym dniu przedszkolaki z oddziału A i B oraz uczniowie kl. II i III tańcem, słowem, piosenką wyrazili swą miłość i wdzięczność za dobroć, cierpliwość i serce. Podczas przedstawienia widownia mogła wesoło bawić się, ale i w niejednym oku Mam pojawiła się łza wzruszenia. Na koniec przyszedł czas wręczania wszystkim zebranym upominków, które zostały własnoręcznie wykonane. Były też życzenia i dzieci zaśpiewały rodzicom 100 lat. Wszystkim bardzo podobał się występ, o czym świadczyły gromkie brawa i uśmiechy na twarzy oglądających.

  • DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

    Segregujesz odpady? Wiesz, dlaczego to takie ważne? Rozumiesz, że z odpadów mogą powstać nowe surowce? Wiesz, że jakość posegregowanego odpadu ma znaczenie? Świetnie! A czy Twoi znajomi i otoczenie może pochwalić się podobną wiedzą? Jeśli nie, to tutaj zaczyna się Twoja rola! Inspiruj, zachęcaj, przypominaj i zarażaj swoją postawą! Pod takimi hasłami obchodziliśmy 11 maja DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA.

  • WYCIECZKA DO KRAKOWA

    WYCIECZKA DO KRAKOWA

    24 kwietnia 2023 r uczniowie klas II-V pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Obwarzanka . Określenie Muzeum w przypadku tego miejsca to tylko nazwa. Nie ma tu eksponatów, wystaw, długich korytarzy z gablotami. Całe muzeum składa się z dwóch pomieszczeń – niewielkiej kawiarni połączonej ze sklepikiem oraz drugiej sali, gdzie odbywa się „zwiedzanie”. Jednak tym zwiedzaniem jest tu warsztat nauki wypieku krakowskiego obwarzanka z elementami historii, ciekawostkami oraz obejrzeniem dwóch niedługich filmików .Najbardziej zajmującą częścią warsztatów było samodzielne formowanie tego słynnego krakowskiego wypieku. Dostaliśmy instrukcję jak zrobić obwarzanka, żeby wyglądał jak ten kupiony na rynku. Następnie dzieci mogły zdecydować jaką chcą posypkę oraz mogły podejrzeć kolejne etapy produkcji, czyli obwarzanie (zamoczenie w gorącej wodzie) i sam wypiek. Na sam koniec pani po wyjęciu wypieczonych obwarzanków wręczyła każdemu uczestnikowi dyplom czeladnika obwarzankowego wraz z zapakowanym jeszcze cieplutkim i pachnącym wypiekiem zrobionym własnoręcznie. Tu nie musimy dodawać, jakie dzieci były z siebie dumne i jak szybko chciały spróbować swoich obwarzanków. Pachniała cała sala – a jak smakowały? Po zakończeniu warsztatów cała grupa udała się na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza , gdzie dzieci miały możliwość kupienia pamiątek. Tuż obok zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki Etapem kończącym zwiedzanie Rynku był wspólny posiłek i chwila oddechu. Po krótkim odpoczynku wszyscy udaliśmy się do autokaru, którym dojechaliśmy pod kino Bonarka na film ,, Martin i magiczny las,, Była to pogodna opowieści z ekologią w tle. Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała dzieciom wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy.

  • DZIEŃ ZIEMI

    Dzień przed przypadającym 22 kwietnia 2023 r Dniem Ziemi uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątamy dla Polski ,, Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest nasza planeta. „Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.
    Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska , w którym żyjemy . Dlatego wszyscy uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, pobocze drogi i część pobliskiego lasu. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efektem pracy uczniów były zapełnione worki na śmieci.

  • Ośrodek Zdrowia w Dziaduszycach uprzejmie informuje o możliwości skorzystania z darmowej szeczpionki dla dzieci z roczników 2010 i 2011 (dziewczynki i chłopcy) przeciwko HPV powodującego zakażenia brodawczakiem ludzkim. Osoby chętne prosimy o kontakt z Ośrodkiem Zdrowia.

  • „ Lepiej  zobaczyć  coś  raz,  niż  słyszeć  o  tym  tysiąc  razy ”

    Dnia 28 kwietnia 2023 r. przedszkolaki z oddziału A i B oraz uczniowie z klasy II, III i V naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli autokarem na wycieczkę do Krakowa, na lodowisko Cracovii, gdzie mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” oparty na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 -stu zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Efekty dźwiękowe, świetlne, scenografia, kostiumy i oczywiście popisy akrobatyczne aktorów zachwyciły wszystkich. Pogoda sprzyjała realizacji zamierzonych planów naszego wyjazdu - tego dnia było pięknie i słonecznie, dlatego też po obejrzeniu spektaklu wszyscy uczestnicy wycieczki udali się, autokarem oczywiście, do Krakowskiego Zoo, aby zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Pobyt w zoo dostarczył dzieciom wiele radości i wspaniałych przeżyć. Był atrakcyjną lekcją przyrody w ciekawym miejscu. Ta wiosenna wycieczka upłynęła w przyjemnej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

  • KONKURS

  • Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

    Dnia 27 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem flagi państwowej oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. 

  • Witaj Wiosno! ,, Na promyku słońca tuż po pierwszej burzy, Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży. Witały ją: bocian, skowronek i szpaki, Witały ją także wszystkie przedszkolaki”

    21 maca 2023 r. dzieci z klasy II i III oraz przedszkolaki z Janowic wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie powitania wiosny – pożegnania zimy, które odbyło się w dwóch etapach. Najpierw odbyło się przedstawienie z udziałem rodziców, na którym dzieci w pięknych strojach: żabki motylka, bociana, pszczółki, pani wiosny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Następnie z wesołym śpiewem w wiosennym korowodzie udały się na pobliską rzeczkę pożegnać się z Marzanną – Zimową Panną. Głośnymi okrzykami: ,,Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy Wiosnę przywitamy” dzieci pożegnały zimę i przywitały wiosnę.


     

  • KONKURS

  • Projekt "Już pływam"

  • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w JANOWICACH
    Janowice 50
    32-218 Słaboszów
  • (041)3846001
    e-mail: spjanowice1@wp.pl

Galeria zdjęć